May and July Clip Contest Results

May

Click here to see the winning images.

Feature 1st Place – Hippity hop girl (Sue Pischke/HTR)

Feature 2nd Place – May Showers (Michael P. King, Wisconsin State Journal)

Feature 3rd Place – Mirror Mirror (Sue Pischke/HTR)

Feature Honorable Mention – Spring Study (John Hart, Wisconsin State Journ)

General News 1st Place – Law Enforcement Memorial (John Hart, Wisconsin State Journ)
General News 2nd Place – Still grieving miss daughter (Mark Hoffman/Milwaukee Journal Sentinel)

General News 3rd Place – 25,000th Big Mac being eaten by local man (Mark Hoffman/Milwaukee Journal Sentinel)

General News Honorable Mention – Street Brides (Terry Mayer, Weekender)

Multiple 1st Place – Solidarity Singalong (Michael P. King, Wisconsin State Journal)

Multiple 2nd Place – Cemetery Art (John Hart, Wisconsin State Journ)

Multiple 3rd Place – High School Fashion Show (Terry Mayer, Walworth County Sunday)

Portrait 1st Place – Dale Edwards (Terry Mayer, CSI Media)

Portrait 2nd Place – Prairie Bob (Terry Mayer, Walworth County Today)

Portrait 3rd Place – Purple (Wm. Glasheen)

Spot News 1st Place – Crash (Dan Powers, The Post-Crescent)

Spot News 2nd Place – 12 Car Crash (Wm. Glasheen)

Spot News 3rd Place – Crash Investigation (Wm. Glasheen)

Sports 1st Place – Champs (Wm. Glasheen)

Sports 2nd Place – ExtraEffort (Dan Powers, The Post-Crescent)

Sports 3rd Place – UpAndOver (Dan Powers, The Post-Crescent)

The judging was completed by John Godbey, photo editor, and Gary Cosby Jr., assistant photo editor, The Decatur Daily with contributions from staff photojournalist Jeronimo Nisa and Brennen Smith.

July

Click here to see the winning images.

Feature 1st Place – Paddle and Portage (John Hart, Wisconsin State Journ)

Feature 2nd Place – Dane County Fair (John Hart, Wisconsin State Journ)

Feature 3rd Place – (Dan Powers, The Post-Crescent)

Feature Honorable Mention – (Dan Powers, The Post-Crescent)

General News 1st Place – Ofiice Visit (Wm. Glasheen)

General News 2nd Place – Goodbye Hug (Wm. Glasheen)

General News 3rd Place – Summer Swelter (John Hart, Wisconsin State Journ)

Multiple 1st Place – Tough Mudder Challenge (John Hart, Wisconsin State Journ)

Multipe 2nd Place – Tough Mudder race makes mud-filled debut (Mark Hoffman/Milwaukee Journal Sentinel)

Portrait 1st Place – Clock Tower (Michael P. King, Wisconsin State Journal)

Portrait 2nd Place – Fair Fowl (John Hart, Wisconsin State Journ)

Portrait 3rd Place – (Dan Powers, The Post-Crescent)

Spot News 1st Place – Building Fire (John Hart, Wisconsin State Journ)

Spot News 2nd Place – Double Fatal airplane crash into Lake Winnebago (Mark Hoffman/Milwaukee Journal Sentinel)

Sports 1st Place – (Dan Powers, The Post-Crescent)

Sports 2nd Place – Beating the tag for the game-winning run (Mark Hoffman/Milwaukee Journal Sentinel)

Sports 3rd Place – West Bend East vs Slinger Baseball (John Ehlke)

Judged by staff photographers Eric Albrecht, Fred Squillante, Shari Lewis, Kyle Robertson and Jonathan Quilter and photo editor Lisa Marie Miller.

Current Standings:

1010 Hart, John
730 Glasheen, Wm.
705 King, Michael P.
510 Hoffman, Mark
490 Powers, Dan
280 Anderson, Scott
250 Pischke, Sue
175 Mayer, Terry
130 Shaver, Gregory
40 Loucks, Tom
30 Hertzberg, Mark
30 Ehlke, John
15 Gardner, Katie N.
15 Langenfeld, Mary

Leave a Reply